Zde stával Rock HillROCK HILLUž na Rockové Dolní Lhotě v létě 1991 bylo veřejně ohlášeno že se na Hulváckém kopci v bývalém kulturáku a agitaku bude otvírat Rockový club.Tato budova byla známa tím že se tam za totáče konala sběratelská burza.Lokalita domů kolem kulturáku byla za totáče vybourána, mělo se tam začít stavět jakési fizlacké centrum, ale k tomu naštěstí nedošlo.Na počátku nového tisíciletí byla zbourána i budova Rock Hillu.Na Hulvakách koluje zajímavá historka že tam bydlel Klement Gottwald a že dlužil na nájmu během svého ostravského pobytu. Jeden dědek v hospodě mi k tomu dodal že budoucí komunistická hlava státu nemyla ani chodbu.
Co se jedna o Rock Hillu tak nebudu uvádět žádna jména i když jsou samozřejmě známa.Protože Rock Hill měl být chloubou Ostravské scény ale jeho historie trvala jenom devět měsíců 10/1991-6/1992.Sotva stihl porod a záhy hned umírá.Byl to důsledek euforie která panovala mezi lidmi po revoluci, leckdo si myslel že když nabyl svobodu tak si muže dělat co chce.Velkou část krachu nese i šéf který nebyl schopen vest personál klubu.Jak se říká jaký beran také stádo. Personál mu tam kradl jak se dalo, na jednom koncertě se prodalo 20 litrů džusu ale ani jedna vodka.Vodka samozřejmě šla ale tu si personál přines sám.Pivo tam bylo lahvové,tehdy stálo 8,80.Bar byl samostatně oddělen od sálu kde se hrálo což byla výhoda. Vrcholem bylo jak v noci po závěrečné obsluha odešla tak bezdomovec co tam spal a jako že to hlídá nás tam obsluhoval až do rána.Sponzor co investoval do klubu který nebyl nikdy zkolaudován tak se nemohl na to hospodaření dívat a litoval že do toho šel.Jeden hudebník co tam toho sponzora přived mi později řekl že šéf tehdy neměl ještě peníze ale zato byl dostatečně výřečný a to mu stačilo.Ale ne na všechno, když si svolal personál a říkal jim že má Indicie že ho okrádají a že je dá k soudu, tak mu bylo důsledně řečeno at drží hubu že je zaměstnává na černo a že by mohl jit taky, a bylo vymalováno.Došlo to tak daleko že na faktury jim už nikdo nechtěl dát, tak se chodilo nakupovat zboží do obchodů.Klasický přiklad toho jak si někdo v cizím kšeftu udělá svůj.Přitom klub mohl pěkně prosperovat, lidi tam chodilo dost.Něco podobného ale ne až tak drastický se stalo i v jiném ostravském klubu.Kdo se nevyzná ve kšeftu a nehlídá si ho tak má smůlu, v personálu čeká dost vlčáků na svoji tučnou kořist.
V budově Rock Hillu fungoval samostatně i obchod hudební nástroje a CD, LP, MC.
Tam to mělo jinou lepší uroven,kluci pokračuji jinde dál, jejich obchod už je za ty léta zavedena značka. Vyhazovače tam dělal jeden ex basketbalista měřicí 215 cm původně z Brna.Svoji roli ochranáře hraje asi dal, spatřil jsem ho v Brně na fotbale.V Rock Hillu moc respekt neměl, ožrala partia si z něho dělala prdel.
Pak do toho vešla jedna známa osoba původně z Ostravy žijící mnoho let v Praze a vlastníci tam rockový klub, který byl v mediálně známým případě násilně uzavřen policií. Chtěl do toho vložit pár melounů, nechal vypracovat projekt, proběhla o tom i diskuze v TV,vše se jevilo nadějně, dokonce přišlo i boží požehnaní z radnice.Pak někdo z konšelů pronesl do té doby z cela neočekávanou větu, jednalo se o lidskou chamtivost.To se pán z prahy nasral a další pán daného konšela nazval dámským přirozením, tím pádem byl konec nadějí na znovu vzkříšení Rock Hillu.Radnice nechala vchody do klubu zazdít, jenže bezdomovci si najdou vždy cestičku, na půdě vznikl požár což budovu poškodilo.

Některé koncerty v Rock Hillu


26.4.1991 Massacra+hosté

Poznámka:Akce se koná ještě pod hlavičkou Kulturního domu na Kopečku v Hulvakách.
I na této akci pracuje Bundes jako pořadatel, při stage diving se snaží shazovat lidi z podia.Jeho důslednost je mu tentokrát na nic.Bímou je stržen do davu a tam inkasuje.

14.6.1991 Rock n rollová noc

Poznmka:Poslední akce v Kulturáku na Kopečku.Teplou letní noc rozpaluje Marcel Woodman

4.10.1991 Marxová Tchyně,Marcel Woodman,Katka a její pistolnici.

Poznámka:Přichází den D a otvírá se Rock Hill.Vstupné činilo 25 kč.Po koncertu nastal Jam na kterém zapěl i Ruský Ivan,přidal se i Míta.Hrálo se do dvou do rána,hospoda se zavřela v pět, i to nám bylo málo, potkal jsem tam tehdejšího mého souseda Ládu Třískalu z Disfigured Corpse,tak jdeme ještě na pivo na nádraží do Svinova, tam se mi Lada nečekaně vybulil na zem.Podaří se mi ho doklidit dom.

11.10.1991 Aku-Aku,Sabot-Usa

Poznámka:Začíná spolupráce s Teplickým managerem Petrem Růžičkou.jeho první počin v Ostravě, přiváži Teplické Aku-Aku a Americký alternativní soubor Sabot kde hraje basistka+bicí.

17.10.1991 Jay Walker-S,Barák8+3


28.10.1991 Černý Penicilin, Stará dobrá ruční práce.

Poznámka:Přerovský underground poprvé v Ostravě, audio nahrávka koncertu se dochovala.

2.11.1991 Visací Zámek

Poznámka:Druhý koncert VZ v Ostravě.

3.11.1991 Visací Zámek

Poznámka:Třetí koncert VZ se odehrává hned další den, protože dramaturg nemohl sehnat jiné místo kde by kapela hrála.Kapela je ubytována u dramaturga doma,což je kousek od klubu.S toho památného pobytu Visáčů je i fotka na bookletu CD Traktor což je živák k desátému výročí.Štětináč tam je zobrazen u dramaturga doma, sedíc pod americkou vlajkou a popiji lahváče.Kapela poctila svojí návštěvou putyku Na Společenstvu, usadila se ve Vagoně tam operoval ostravský Karel Gott, tak je obsloužil a zazpíval nějaký song od mistra.To na ně za působilo tak že se mně ještě v 1999 ptal Hroch v Rokli jestli ten Karel žije, opáčil jsem jim že jo.Několikrát jsem zval Karla na Visáče ale on se pořad ostýchal.Tak jsem jim aspoň v 2007 poslal Karlovou fotku.Visáči jedou lokálkou do Rock Hillu, někteří chči za budu u Elektry.Zdá se jim divné slovo buda, já jim říkám že to je něco jak stánek u Johna Debila. Hroch ten chcal poton málem i z podia.Na Frýdlanských mostech, poznamenal Štětináč hele ostravský hradčany jak spatřil vysoké pece,ač kapela pod párou tak koncert odehraje.

24.11.1991 Trio Pavliček,Veselý,Zelenka.

Poznámka:Nebožtík Derviš usedá vedle mě majíc u sebe donášené víno, popiji a jako bubeník lahodně studuje hru mistra Zelenky.

27.11.1991 Seven Kevins-Irsko, Houpací Koně, Matyáš Gali,


8.12.1991 Bratislava v Ostravě:Isabelle,Hex,Marxová Tchyně

Poznámka:Dvě Bratislavské kapely a domácí Marxovka .Na koncertě jsou přítomní i někteří členové domácího Isabelu a divácký podporují svého Bratislavského jmenovce.

13.12.1991 Jim Čert

Poznámka:Pan Čert dostatečně vytopil Rock Hill

14.12.1991 FPB, Dybbuk, Zuby Nehty

Poznámka:Petr Růžička přiváži celou enklávu kapel, já se o pauzách chodím občerstvovat naproti do hospody kde je méně lidi.

13.1.1992 Už jsme doma,Divize T,Děti Ráje,Lamači zápěstí.

Poznámka:Petr Růžička představuje další zajímavé soubory, hlavně už tehdy alternativní legendu Už jsme doma.

15.1.1992 SPS, Těhotná výčepní

Poznámka:Do dnes stálice stáje Petra Růžičky SPS a domácí soubor Těhotná výčepní, který brzy po té uhasíná.

19.1.1992 Trojka,All Nicolass Toys


24.1.1992 Concert For Frederik Wiliam de Klerk, Vabank, Katka a její pistolnici, Hudba Praha, Prouza,Marcel Woodman.

Poznámka:Koncert uváděl Lumír Tuček a točila to televize.

21.2.1992 Svátek Oi Buldok,Valašská liga, Pivní Puč

Poznámka:Mnoho zle krve nalil do žil tento koncert některým lidem.Po revoluci se i v Ostravě začala tvořit komunita Skinheads, která chodila i do Rock Hillu a do nedaleké hospody U Hřiště na Hulvakách.Dramaturg klubu se nechal ukecat na tento koncert, sám toho později litoval.Tehdy se to ještě mohlo veřejně konat protože hodně lidi o tom fakt hovno vědělo včetně policie,jim to začalo zapalovat o co gou až později.Na samotném koncertě se nic nestalo, bylo tam i málo lidi, až po koncertě se tam nachomejtlo pár opilců co mělo strkanici ze členem Buldoku.
Během produkce se motal po klubu a protestoval, průkopník grafity v Ostravě co se podepisoval jako Maniac nebo Zero dimenzion gang a taky ZDG.Na vedlejší hospodě Na Kopečku hned u zastávky se objevil nápis Fašistický Rock Hill, to byla určitě jeho práce.

23.2.1992 Slobodná Europa

Poznámka:Růža přiváži do Ostravy poprvé část Zony A

29.2.1992 Buřinky II

Poznámka:Na plakátě stálo.Po třech letech zas celé party sraz.Na tento koncert mám zajímavou vzpomínku,v regionálních zprávách v tv četla hlasatelka, v Rock Hillu budou hrát Buřinky II a Outcha Pitcha, pro mnoho lidi to musel být šok slyšet název té druhé kapely. Byla tam slušná návštěva.

26.4.1992 Koncert za práva laboratorních zvířat.The Neunikneš, Psychologie domácích zvířat.


8.5.1992 Root,Nemesis

Poznámka:Big Bos si tradičně zanadává,volá Pavlíkovi do Vatikánu na jeho tel.číslo 666.Láda Třískala ještě co by zpěvák Nemesis si zapěje před Rootem.

29.5.1992 Ecstasy of st.Theresa,Ele-Fant


8.6.1992 Visací Zámek

Poznámka:Čtvrtý koncert Visáčů v Ostravě.V letní podvečer jdu do Rock Hillu, spatřím nějaké známe postavičky a to Hony na mě hele je tady nějaká hospoda, jé U Hřiště,a točej tam pivo, jo točí tam.Jdu na skok do klubu a hned do hospody dále se seznamovat s kapelou.Ta hospoda se jim tak zalíbila že si tam odskakují i během pauzy, protože v klubu je jenom lahváč.A to byl bohužel poslední koncert v tomto klubu.

THE END