Míla Benýšek 1981 – 82 Foto:Archív M.Benýška

Jako pokračování rozsáhlého rozhovoru s Mílou Benýškem – ex kytaristou skupiny CITRON uvádíme dodatečnou, velice zajimavou odpověď kterou nám poslal Míla.

Na LP Obratník Raka (Supraphon 1980), která se točila v „létě 1980″ ve studiích Ostravského rozhlasu hraje komplet tehdejší sestava CITRONU (M.Benysek, J.Schmutz, P.Michalík, L.Kubala a pozor na bicí Jarek Ožana….Radim Pařízek hraje pouze 2 tracky nebo jen 1 track – „Už závratě řídnou“)….Petr Michalík ho nechal (Radima P.) těsně před natáčením vyměnit za „zkušenějšího“ a „profesně zdatnějšího“ Jarka Ožanu.
Po natočení LP Obratník Raka jsme začali dělat (točit) s novým materiálem různé dobové „TV pořady“ (např. TKM-Televizní klub mladých, TV Hitšarádu, Triangl…atp.)….a tehdy se stal takový malý problém – 2 TV Hitšarády byly oficiálně „zakázány“…jedna kvůli KATAPULTU, druhá už nevím proč a tudíž neodvysílány. Následně přišel na skupinu CITRON zákaz „točit v televizi“…následně zákaz účinkování v „médiích“…..tohle postihlo nejen Citron, ale i KATAPULT a třeba i Petra Nováka.
Zákaz účinkování na veřejnosti (koncerty..atp.) však nepřišel. No a kapela za níž není podpora „médií“ začíná mít málo vystoupení, neboť pořadatel nemá zájem pořádat koncerty tam, kde tuší malou návštěvnost. Asi rok jsme to vydrželi a snažili se bojovat s nepřízní osudu po svém. Vstoupili jsme jako autoři hudby (já 2ks + Petr Mich. 1 ks + Jirka Schmutz 1 ks) do muzikálu kanaďana Gregora Rygy „Tráva a divoký jahody“ (další autoři hudby byli – Ota Petřina 2 ks, Luboš Pospíšil 2 ks….a autorem „přebásněných textů“ z angl.originálu do češtiny byl Láďa Kantor z CK vocálu). Citron pak v tom muzikálu účinkoval jako kapela (spolu s CK vocálem – sbory)….ale zase – premiéra nebyla v Praze (divadlo Braník), ale v Ostravě (divadlo Petra Bezruče), čímž tento projekt získal malou publicitu a brzy nato se dostavily další zákazy provozování tohoto opusu a muzikál byl asi po měsíci stažen z repríz. Pak jsme s tím ještě chvíli jezdili po republice (CITRON + CK VOCAL), ale ne dlouho.
Začalo být jasné, že CITRONU se „lepí smůla na paty“……členové Citronu si začali hledat jiné fleky (Petr Michalík začal zakládat s Lubošem Pospíšilem kapelu 5P, Láďa Kubala si našel zaměstnání se svoji manželkou v jakémsi „rekreačním středisku“ coby správce a provozovatel….atd….a já dostal nabídku od FRAMUS Michala Prokopa)….do toho mě nabídla Ostravská agentura (KPFE) jakési pokračování Citronu s novou tváří (tou měl být zpěvák Vašek Janda, kterého znáte pod uměleckým jménem Dalibor Janda…….pozdější „Zlatý Slavík“)….a věci nabraly na otáčkách. Tu samou nabídku na pokračování CITRONU jsem dostal od pražské SKKS (Středočeské kulturní středisko), no a já si vyžádal čas na rozmyšlenou. A toho času využil Radim Pařízek a nabídl Petru Michalíkovi, že by s Jirkou Schmutzem mohl dále pokračovat s CITRONEM v Ostravě. V tom zmatku vlastně nikdo nevěděl co udělat pro záchranu zn. CITRON. A tak nakonec zůstal CITRON v Ostravě v rukou Radima Pařízka, který (paradoxně pro danou situaci) si nikdy předtím nedělal vyhlídky a neměl ani takové předpoklady či ambice takovou kapelu vést. Jak vidíte historie je plna paradoxů…..

Za odpověď a fotografie děkuje: Chico