Legendární Oceán míří do Bohumína!

Kultovní skupina, kterou počátkem devadesátých let uctívaly tisíce „depešáků“ od Aše po Košice se v sobotu 21. července představí při jediném letošním koncertu na severu Moravy v amfiteátru letního kina v Bohumíně.

Oceán před více než dvaceti lety svým zvukem a myšlenkou změnil československou hudební scénu a vůbec vnímání hudby v tehdejším uměleckém vakuu. Alternativní začátky druhé poloviny osmdesátých let vyústily do úspěšné a proudově nezařaditelné tvorby navazující na odkazy undergroundu ve spojitosti s tehdy neznámou progresivní elektronikou. Hudební sestava Petra Muka, Petra Kučery a bratrů Dušana a Jana Vozáryových přirozeně propojená inspirujícími texty Petra Honse zanechala ať už hudebně nebo lyricky nezapomenutelný odkaz na dlouhá léta.

Tito novoromantici na sebe ve druhé polovině osmdesátých let upozornili oceněními na Rockfestech a v roce 1988 spoustě mladých fanoušků muziky doslova učarovala skladba Ráchel. V prosinci 1989 pak kapela absolvovala úspěšné britské turné se slavnými Erasure. Po vydání veleúspěšné první desky Dávná zem a následné záplavě koncertů už muzikanti nemuseli řešit existenční problémy a mohli se naplno věnovat hudbě.

V roce 1991 přišla druhá výtečná deska s názvem Pyramida snů. Oceán vylétl až na vrchol slávy, jenže asi tak jako každá úspěšná kapela časem došel k bodu zlomu. Petr Muk s Petrem Kučerou mezitím rozjeli melodičtější a kytarový projekt Shalom, bratři Vozáryové inklinovali k tajemné a syntezátorové Dévě. Samotný Oceán začal přešlapovat na místě, jako by už nebyla vůle pokračovat. Skupina ještě absolvovala pár koncertů, Ostrava dokonce na už dávno neexistujícím zimním stadionu Josefa Kotase viděla společné vystoupení Oceánu a Shalomu, ale v roce 1993 přišel definitivní konec.

Několik pokusů oživit legendu naráželo na nechuť a zaneprázdnění Petra Muka. Až po jeho tragické smrti se skupina rozhodla uctít Petrovu památku návratem na koncertní pódia po dlouhých osmnácti letech. Aby se kapela vyhnula srovnávání s charismatickým projevem Petra Muka, zvolila ženský vokál v podobě excentrické krásky Jitky Charvátové.

Loňské krátké turné na počest památky Petra Muka mělo také úspěšnou ostravskou zastávku v martinovském klubu Garage. Zpět do našeho regionu se legendární skupina vrátí v sobotu 21. července. Večer v amfiteátru letního kina v Bohumíně zahájí ostravští Micronaut, skupina která vznikla po rozpadu v devadesátých letech úspěšných Hrabě X. Druhým předskokanem budou polští „depešáci“ Black Canvas. Tato mladá kapela vydala v roce 2010 své debutové album Musher a nahrála také několik remixů Depeche Mode, kterými si získala uznání mezi fanoušky této kultovní skupiny nejen ve své vlasti.

Vstupenky na koncert možno zakoupit v ostravských info centrech (Elektra, radnice, nádraží Svinov a Hlavní nádraží) a v Bohumíně v kině K3 a v info centru na radnici. Cena v předprodeji je 199 Kč, na místě budou vstupenky za 230 Kč.

Speciální akci přichystala bohumínská společnost Bospor, která se nachází v těsné blízkosti konání koncertu. V sobotu 21. 7. nabízí majitelům vstupenky na tento koncert slevu ve výši 30% při pořízení vstupenky na kterékoliv sportoviště(aquacentrum, advanture golf, plážový volejbal, tenis, badminton, stolní tenis). V den koncertu se budou proto vstupenky prodávat také v info centru penzionu Ve věži v areálu Bospor.

Jako upoutávku volíme poslední hit kapely OCEÁN:

 

Více na: http://www.facebook.com/OceanVBohumine

O polských hostech Black Canvas

www.youtube.com/BlackCanvasTV

www.blackcanvas.pl