Ostrava Poruba

Když se nic neděje a není o čem psát, tak se hovoří či píše o cypovinách, vlastně o PRYnCYPallovinách.

Prostě co a jak a podobně.

O věcech starých, nových, povedených i o těch zpackaných, tedy něco jako když poslední den v roce v televizi dávají různé trapasy či televizní přebrepty a podobně.

Tak to vezmeme zase z jedné vody.

 

 

O co se to tu vlastně snažíme?

Informovat nejen o hudebním dění v Ostravě, ale také zviditelnit či jen dát do povědomí to, o čem obvykle lidé nevědí. Někomu to pomůže vždycky.

Proslavit Ostravu a blízké okolí. Vždyť je to přeci jen ocelové srdce Evropy, které bije dnem i nocí a některé lidi žijící v ní i kolem ní.

Zkritizovat to o čem se obvykle nemluví a také i to, co nám nějak příliš nevoní.

A výsledek?

Snad uspokojivý, prostě v pohodě.

Mezinárodní  zájem se nám již poněkud rozšířil a jsme rádi, že kromě dříve zmíněných zemí, jsme mohli zaznamenat průběžně i kromě tedy České republiky, blízkého Slovenska a Polska, ať již v souvislosti s vystupujícími kapelami a jejích fanoušky, také severní část Evropy, kde kromě tradičních zemí Norska a Islandu, také zájem čtenářů z Finska a Švédska, ze západní Evropy pak Francii, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Nizozemí, z jižní kromě Řecka také Itálii, z východní pak Bulharsko. Ze zemí mimoevropských pak USA,Vietnam, Austrálii a v poslední řadě i Egypt a pak se nám ve statistikách objevují i země neidentifikovatelné tedy pod hlavičkou Evropa či ???.

I když v trochu menší míře, každopádně nás tento zájem těší a děkujeme za přízeň i zájem o hudební scénu u nás v Ostravě a blízké okolí. A také se budeme trochu snažit zapracovat i na tom ať nemusíte pořád pro případné odkazy klika furt jak blbí tam a zpět a sem tam se vám to podaří otevřít i v novém okně.

Třeba v kuchyni, obyvacím pokoji či ložnici podobně.

Proto také zvažujeme, že postupem času pro jednoduchost a snad i větší sledovanost se v závislosti na velikosti webu pokusíme i o english version, ale zatím nic neslibujeme a jsme rádi, že pomoci překladatele si něco sami ochotně necháte přeložit a přejte si, ať se nám to někdy povede.

Samozřejmě, že ne všechna slova psané kolikrát hovorově či v nářečí Ostravském či slezském se přeložit dají, přeci jen technika ještě není na takové výši, aby vše dokonale přeložila i vzhledem k tomu, že prostě dlouhá desetiletí byl záměr různých politických garnitur Slezsko, co by zemi vymazat z mapy úplně. Snad proto i tradiční ostravský klub SK Slezska Ostrava musel v rámci sjednocení a výchovy mládeže v době vlády komunistů změnit název na TJ Baník Ostrava OKD, co by tělovýchovná jednota a později už zůstal u svého názvu, jen zkratku TJ změnil na FC.

Prostě se sem tam na to zkuste podívat také poněkud z toho sportovního hlediska, třeba takhle:

Současný klub FC Baník Ostrava byl založen r. 1922 v restauraci U Dubu jako SK Slezská Ostrava. Dvacet zakládajících členů rozhodně nepatřilo mezi nejbohatší občany Ostravy, šlo o obyvatelé chudé hornické kolonie Na Kamenci.
První peníze získali z mikulášské zábavy a sportovního karnevalu. Fotbalové mužstvo vzniklo počátkem roku 1923 a první zápas sehrálo 4. března téhož roku s rezervou Slovanu Ostrava, který vyhrál 2:1. Až do r. 1925, kdy bylo vytvořeno vlastní, nepříliš kvalitní hřiště nedaleko dnešních Bazalů, hrál SK Slezská Ostrava zápasy na cizích hřištích. Po postupu do moravskoslezské divize už muselo být vybudováno nové hřiště. Stalo se tak v létě 1934 na Staré Střelnici. Začátkem tohoto roku taky povolil Československý svaz fotbalový platit hráče. Popularita klubu rostla a na divizní derby mezi SK Slezská a Slovanem Ostrava (6:5) v r. 1935 přišlo 5 400 diváků. Před Vánocemi odjel SK na svůj první zahraniční zájezd do Francie, kde odehrál 4 zápasy (všechny prohrál).

O dva roky později klub vyhrál divizi a z kvalifikace se probojoval do 1. ligy. Po 15 letech od založení se tak naplnil sen jeho zakladatelů. 22. srpna 1937 se hrál na škváře Staré Střelnice první ligový zápas, ve kterém SK Slezská Ostrava porazil 1. ČsČK Bratislava 4:1 (sestava: Krysta – Lugr, Böhm – Honál, Thiemel, Jakubec – Šedý, Pleva, Šimperský, Moták, Sulkovský). K druhému ligovému zápasu jel SK Slezská do Prahy, kde jako nováček šokoval výhrou nad Spartou 3:2.
Po třech letech v 1. lize SK Slezská sestoupil do divize a vrátil se v sezóně 1942/43. Ve válečné době chodily na jeho ligové zápasy nevídané návštěvy, například utkání s Bicanovou Slavií vidělo 33 000 diváků.

Po různých reorganizacích po r. 1948 ostravský tým opět z nejvyšší soutěže na jeden rok sestoupil, ale v r. 1951 byl zpět v lize a v r. 1954 skončil už jako Baník Ostrava jen o dva body druhý. V roce 1956 si Baník vyjednal zájezd do Anglie, kde hrál se silnými soupeři: prohrál s Evertonem 2:3, s Leedsem 2:5, Brightonem Howe 1:3 a porazil Millwall 5:3. Od jara 1959 začal hrát na nově postaveném stadionu na Bazalech.

(vzato z historie klubu, ale všímejte ty roky, fakt je všímejte, že to nejsou nesmysly)

Trapasy?

Asi ten největší a neodpustitelný z pohledu novináře či fotoreportéra, redaktora a vůbec časově indisponovaného člověka, neboť kromě těchto aktivit, máme i nějakou tu obživu za peníze, byl zřejmě zvenčí viditelný výsledek článku z koncertu kapely SALAMANDRA.

Prostě ostuda jako hrom a popel na hlavu.

Kostel v Centru noční Ostravy, takový typický obrázek, když se jde z akce.

Tedy ne, že by to bylo úmyslně, ale ono v rámci zjednodušení si věcí a spolehnutí se na automatiku nemusí pokaždé vyjít tak, jak si člověk představuje. A tak někdy omluvte některé slovní výpadky, přebrepty a jiné věci zapříčiněné dokonalosti opravy pravopisu, kdy automat slovní lidové výrazy jako „ s klukama“ si přebere „s rukama“ a podobné věci, které mne napadají a je jich, věřte spousta a nakonec nedají smysl vůbec. To že sem tam vypadne nějaké to písmenko, toho jsme si všiml i jiných surfařů či lyžařů ať již na seznam.cz, idnes.cz i jiných čistě zaměřených serverů na hudbu, prostě něco jako když hudebníkovi vypadne sem tam nějaká ta notička, ale opravdu jako disgrafik vystupovat nehodlám.

Nejhorší je, když člověk nemá čas na to a chceme informovat nejlépe hned, co to jde o tom, co se událo.

Zpracování fotek, videí zabere jistý dlouhý čas. Napsání nějakého článku taktéž a pak honem, honem, ať se stihne autobus či vlak. Všechno OK, super, ještě překontrolovat červeně podtržené a klik na tlačítko „PUBLIKOVAT“.

No a potom ve vlaku, při kontrole přes mobil by jednoho omylo. Nejhorší je stav, že jistý čas se s tou věcí nedá nic dělat a že internet je natolik rychlý, že v tu chvíli se děje tolik věcí a život jde dál a bohužel stalo se.

Samozřejmě, že je nutné čekat i kritiku od osob zaujatých.

V nějakém bulvárním tiskovém braku by asi toto bylo orámované a někde dole na konci stránky s textem: Redakce se omlouvá…. , ale nejsme brak anebo jim být nechceme a také nemáme v úmyslu někomu kazit jméno či dobrou pověst, pokud jí má.

Některé akce nestíháme, protože nejsme politici a nemůžeme být jedním zadkem na všech místech.

Věříme, že některé hudební subjekty by rády, aby se o nich zase napsalo i když v Ostravě zrovna nehrají a opravdu je dost akcí o kterých by bylo doopravdy snad daleko hodnější napsat alespoň pár řádků než se zrovna píši, ale jistě není problém, kdyby i kapely ,pokud chtějí samy, přispěly nějakou tou fotkou z akce či svým míněním o akci, zaslaly případné materiály na e-maily přiložené a náš Jáchym už to ve stroji někdy nějak zpracuje, podle zhodnocení.

Tož to tak, ať nejsme furt super, třeba jako Super a zase ne tak bleskoví jako Blesk.

Tak to tak a na závěr typický song o Ostravě od typicky ostravské kapely…

Mathi Basssnake