žamboši+ghotic rock barrák 020 Trochu uhneme na chvíli poněkud od rocku, metalu, core, punku a vydáme se do poněkud jiných, daleko klidnějších hudebních vod. Každopádně nic není od věci.

Poté, co jsme v souvislosti s historii kapely CITRON, dělali ve Vítkovické restauraci Schönthal interview se známou hudební ostravskou osobností Pepou Streichlem a kde právě pepa pořádal onen předsilvestrovský Sousedský rej, se daly časem věci do pohybu a v Ostravě vznikl, právě pod Pepovou záštitou na nápad Františka Prachaře, hudební klub Schönthal. Tedy řekněme, další místo, kde se hraje a kde se tedy jednou měsíčně pořádají akce foklového žánru a každý pátek se tam pořádá posezení s muzikanty.

„19.4.2013 tě tam chci vidět!“ psal mi právě Franta přes facebook a tak nezbylo nic jiného, než se zmapovat.

Nebudu zde nikterak dnes se zabývat famózním vystoupením kapely Žamboši, dvojnásobných folkových andělů, i přesto, že se jednalo zřejmě o první koncertní akci tohoto nově vzniklého hudebního klubu, i když v Schönthalu se občas nějaké ty vystoupení v zadní jídelně konaly. Akce začíná z téměř minimálním zpožděním.

Progresivní folková kapela ŽAMBOŠI ze Vsetína prostě na úvod nemá chybu. Jde vidět, že Pepa Streichl, který to vše má pod palcem dobře ví, koho pozvat a tak různě. Vstupné se píše na účtenku, takže vše je dobře zorganizováno a promyšleno.

Sedím během vystoupení u stolu společně s Pepou, Františkem, Vaškem Fajfrem a tak si sem tam s Ferrym v přestávkách mezi skladbami něco řekneme. Spíše se ptám já Ferryho: „ Jak často se tam ty akce pořádají?“ žamboši+ghotic rock barrák 026

Ferry mi říká, že tedy jednou za měsíc se v nějaký ten pátek pořádá ojedinělý koncert, ale každý pátek se tam sejdou lidi s hudebními nástroji a pořádá se tam jistý jam session. Obvykle asi foklového a country formátu.

Nicméně tohleto je přesně to, co mne vrací o dvacet let zpět, kdy jsem také holdoval nejenom folkové hudbě, ale i trampingu a každou středu se tyto podobné sejšny konaly prvně v restauraci U Boříka, potom U střelnice, které se interně říkalo Na čáře, po uzavření se to přestěhovalo do restaurace U Chýlků, no a pak nevím. Nějak jsem se utopil v undergroundové vlně, později rocku, metalu a jiné hudbě. Určitě je skvělé, že je v Ostravě opět takovéto místo, které přiláká právě ty návštěvníky, kteří holduji této hudbě.

Co je specifické či výjimečné, oproti jiným kacím právě na nově zprovozněném Hudebním klubu Schönthal oproti jiným akcím? Samozřejmě, že kdo chce, tak si svého interpreta najde i na kraji světa, ale určitě si během jeho vystoupení nedá třeba večeři či jiné tekuté občerstvení, v nezakouřeném prostředí, jelikož je-li chuť na cigaretu, která k tomuto žánru rozhodně patří stejně jako kouř ohně, tak si může na chvíli zajít do vedlejšího lokálu a tam si doplnit své nikotinové zásoby. Trochu je třeba dát si pozor na jistou, zhruba dvoumetrovou zónu, kde jsou umístěny hrací automaty a neříkám, že včera u nich nezrovna během koncertu Žambošů nebylo živo. Ale po návratu zpět, do většího sálu, jakoby se to všechno zase rozplynulo kdovíkam a člověk se opět cítil ve zcela jiné společnosti.

Žamboši

Žamboši

Nutno podotknout, že v případě příjemně straveného pátečního večera je lépe si stoly rezervovat. Jen čistě pro pohodlí.

Bohužel opět jedna z akcí, jak jsem říkal Vaškovi, Ferrymu i Pepovi, ze které mne opravdu mrzi odejít v půli či dříve a nezůstat do konce, jelikož mám ještě ten den namířeno do Barráku, na křest nového CD novojičínské ghotic rockové formace GREEDY INVALID.

Oblékám se, loučím se a Pepa, na kterém byla věhem tohoto večera vidět spokojenost a který si celou akci dobře užíval, dodává:“ Nezapomeň, že v květnu tu je ten Souček, a pak v červnu Justin, ten angličan a to bude šupa.“  No, jak Pepu znám za ten čas, tak vím že ví co říká, když to říká a tak s těmi slovy odcházím z restaurace Schönthal. Co říct závěrem? je dobře že se to děje a že to tady, v Ostravě, je.

Samozřejmě, že atmosféru z vystoupení opravdu zajímavé kapely ŽAMBOŠI, si můžete vychutnat i v přiloženém fotoreportu –>ZDE<–.

Tolik zatím

Mathi Basssnake from Methan-city