Valašský špalíček v areálu meziříčského zámku Žerotínů se letos zaměřuje především na osobnosti šedesátých a významné projekty sedmdesátých let. V tom konceptu samozřejmě nemůže chybět český král rockové kytary Radim Hladík. V roce sedmdesátin stylotvorného muzikanta skládá dramaturgie festivalu jeho umělecký portrét ze tří fragmentů. Ikona českého big beatu se zde nejprve představí se zpěvákem Viktorem Sodomou a varhaníkem Janem Farmerem Obermayerem v legendární kapele The Matadors, jejíž historii letos hodlají všichni tři protagonisté definitivně uzavřít. S vlastní kapelou Blue Effect a hostujícím orchestrem pak Hladík oživí Novou syntézu, která vznikla před pětačtyřiceti lety. Vystoupí také v Zelené poště, dalším projektu ze sedmdesátých let, který podepsali zpěvák Pavol Hammel a klávesový šaman Marián Varga.

Radim Hladík, ročník 1946, už v patnácti hrál na kytaru v pražské skupině Komety, mimo jiné, repertoár britských The Pretty Things. Od osmnácti už vystupoval profesionálně v klubu Olympik, záhy se stal členem The Matadors a získal si pověst jednoho z nejlepších českých kytaristů. Publikum oslňoval efektními triky, dokázal zahrát brilantní sólo s kytarou za krkem, suverénně si na koncertech pohrával se zpětnou vazbou. Na druhé straně udivoval muzikanty používáním u nás nevídaných technických vymožeností. Jako první v tehdejším Československu měl ve své výbavě booster, nebo kvákadlo. V jeho projevu ovšem nebyl zvlášť cítit vliv tehdy všemi obdivovaných kytaristů Erica Claptona a Jimiho Hendrixe. Jeho pojetí bylo možná bližší projevu Eelca Gellinga, sólisty Nizozemské formace Cuby & the Blizzards.

Hladík po rozchodu s The Matadors stál u vzniku skupiny Blue Effect, která po několika týdnech zkoušení excelovala před Vánocemi 1968 na 2. čs. beatovém festivalu. Poté, co skupinu opustil zpěvák Vladimír Mišík, se Hladík v kapele stal vůdčí osobností a většinovým autorem repertoáru. Dokázal se však prosadit i v jiných žánrech. Je na místě připomenout jeho spolupráci s folkovými písničkáři Jaroslavem Hutkou a Dagmar Voňkovou, hrál v rozhlasovém orchestru, nahrával i s významnými hudebníky slovenské rockové scény.

Na své začátky zde bude Radim Hladík vzpomínat v legendární sestavě The Matadors, která vznikla před jedenapadesáti lety. Kapela pod tímto názvem začínala v Německu a shodou okolností v Německu pak, v pozměněné sestavě, také skončila. Dokázala načerpat i dobře zpracovat vlivy anglo-amerického rhythm & blues, skládat v tomto duchu vlastní písničky a pak je v té nejvyšší kvalitě servírovat nadšenému publiku. Kytarista Hladík, zpěvák Sodoma i varhaník Obermayer jednoznačně patřili k nejslavnější sestavě Matadorů, která byla posluchači i hudebními novináři považována za nejlepší Čs. beatovou skupinu. Nicméně, svou první a jedinou LP desku zde kapela dokázala vydat jen uprostřed příznivé atmosféry první poloviny roku 1968.

Valašský špalíček bude významnou zastávkou na turné, které Radim Hladík s Blue Effectem zahájil v polovině března. V koncertním repertoáru jsou skladby z desek Nová syntéza a Nová syntéza 2. Ty v letech 1971 a 1974 Blue Effect nahrál s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu pod taktovkou zkušeného dirigenta Kamila Hály. Nyní ovšem hudebníky z JOČRu nahrazuje mladší KYX Orchestra z Chrudimi a ta nadčasová hudba, spojující rockovou energii s jazzem, získává nový koncertní kabát.

Na meziříčském festivalu Radim Hladík vystoupí také v koncertní verzi Zelené pošty Pavola Hammela a Mariána Vargy. Zelená pošta, jedna z nejzásadnějších desek československého rocku vznikla ve studiu bratislavského rozhlasu během května 1972 a pak, v roce 1977, na tento koncept navázalo další společné album Vargy, Hammela a Hladíka Na druhom programe sna. Charismatický zpěvák Pavol Hammel, skvělý kytarista Radim Hladík a hudebníci ze skupiny Collegium Musicum, varhaník Marián Varga s baskytaristou Fedorem Frešem, tady společně s frontmanem kapely Fermáta Františkem Griglákem a hostujícím bubeníkem Martinem Valihorou, slibují v repertoáru z obou zmíněných alb nezapomenutelnou koncertní událost, která se v blízkém okolí nejspíš nebude opakovat.

Festival Valašský špalíček letos vstupuje do svého čtyřiatřicátého ročníku. Pořádá jej Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí a opět se uskuteční v malebném prostředí zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí, tentokrát ve dnech 23. – 25. června 2016. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz i valasskyspalicek.kzvalmez.cz.

(smo / pro)