Punková skupina Visací zámek oslaví své 30. narozeniny kompletním vydáním dosavadní tvorby. Box s názvem Sakumprásk! (1982-2012), obsahující všechna alba a DVD, která „Visáči“ zatím vydali, bude k dispozici od 25. května. ČTK o tom za vydavatelskou společnost EMI informovala Marcela Kočandrlová.

„Součástí kompletu bude i první vydání DVD s hudebním mystifikačním filmovým dokumentem Petra Zelenky Visací zámek 1982-2007,“ uvedla Kočandrlová.

Jako novinka také vycházejí dosud nikdy nevydané historické záznamy koncertů Visacího zámku s jedenácti jejich dosud nepublikovanými písněmi. Pod názvem Atentát na kulturu budou součástí boxu Sakumprásk! (1982-2012), objeví se však také jako samostatné 2CD.

První CD označené 1983 zachycuje koncert Visacího zámku v pražském klubu 007 a první koncert na legendární Chmelnici. „Zvuk je věru nenapodobitelný a naše tehdejší drzost obdivuhodná,“ podotkl k začátkům kariéry Visacího zámku jeho zpěvák a textař Jan Haubert.

Druhou živou nahrávku tvůrci nazvali Julda Fulda. Jedná se o záznam koncertu z tehdejšího PKOJF (Parku kultury a oddechu Julia Fučíka – dnes Výstaviště) v předvečer 1. máje 1988. „Zvukově je to už podstatně lepší, ale atmosféra není zrovna sváteční. Repertoár je velmi temný a ze starých věcí jsme nehráli skoro nic. Když dnes Juldu poslouchám, říkám si, že sametová revoluce přišla opravdu na poslední chvíli,“ dodal Haubert.

Visací zámek za oficiální datum svých narozenin považuje 7. prosinec, kdy se v roce 1982 na Strahově konal jejich první koncert. Kapela hraje celou svoji téměř třicetiletou historii v nezměněné sestavě, kterou vedle zpěváka Hauberta tvoří Vladimír Šťástka (baskytara), Michal Pixa (kytara), Jiří Pátek (bicí) a Ivan Rut (kytara).

Skupina obdržela před časem cenu Akademie populární hudby za nejlepší videoklip k písni Známka punku v režii Jana Zajíčka. Posluchači rádia Beat předloni svým hlasováním rozhodli o vstupu Visacího zámku do české Beatové síně slávy, která je obdobou americké rokenrolové Síně slávy. Nahrávky Visací zámek (1990) a Start 02 (1991) jsou považovány za tuzemskou punkovou klasiku.