Benátky – od 4.6.1993 – do 30.8.2012

Při ukončení provozu Benátek , si připomeňme jejich historií


Pana Jana Konečného alias Konyho známe z jeho krátkého působení v KD Prefa v Třebovicích kde provozoval restauraci a v KD Nová Ves zajišťoval občerstvení na čtyřech akcích. Po nuceném odchodu z Třebovic hledá Kony venkovní areál, kde se dají konat akce. Padla jména různých lokalit, jako bývalé koupaliště v Krpolu atd. Nakonec po dohodě se starostou Nové Vsi Kony přebírá Benátky. Je to pro Ostravu historické místo, původně tam bývala Jarkova výletní restaurace. Podle fotek skutečně honosná budova, kde se hrálo, lodičky atd. O nějaké hospodě u Jarky jsem slýchával od starších, to jsem netušil, že ten Jarka byl rodu mužského. Bolševik výletní restauraci znárodnil, zjistil že nemá peníze na provoz, tak to nechal zbourat.
Kony se dál do díla, musel areál upravit k provozu. Na některé práce si najímal bezdomovce, určitě záslužná činnost, že nechal vydělat lidem z ulice. Plot kolem areálu byl, i když ne všude. Pár stromu padlo na plac před podiem, kde stojí dřevěný srub. Podium bylo nejdřív nezastřešené. Dřevěný srub se začal stavět až koncem léta 1994. Postavilo se pár stánků, dřevěné lavice a stoly. Jako kancelář sloužil starý autobus. Geniálně se vyřešilo WC. Klasické dřevěné latríny jako kdysi někde na vesnici, vykopala se jáma a sralo se i chcalo vesele do země. A to v hygienickém pásmu druhého stupně, protože vedle je vodárna. Tento čin se zapsal určitě zlatým písmen do historie hygieny. Hygiena po prvním víkendu hned zasáhla, protože to někdo práskl. Štěstí bylo, že jediná zděná původní budova jsou staré záchodky. Další perličkou Benátek je, že na katastrálním úřadě to není zaneseno v mapě.
O dramaturgií se měl původně starat Libor Bálek, ale ten nesouhlasil s podmínkami, které Kony nastolil, požadoval za jeden den nájem za akci dva a půl litru. Šance se chopil Bundes, jeho krátká mise dramaturga trvala jeden víkend. Konymu a zvukařům zaplatil, ale kapelám už ne, protože přišlo málo lidí. Další kousek provedl Bundes, že nabídl Konymu nábytek z chátrajícího Rock Hillu, pak mu sdělil, že chce po něm prachy, jinak že ho práskne. Potom dostal šanci Dušan Dostál, v té době ještě vedoucí Delty, který na Benátkách dělal až do konce září 1993 rockotéky, těch rockotéek jsem napočítal v mém diáři třináct. Zvučilo se to na aparát z Delty. DJ tam dělal Michal, co pouštěl muziku v KD Prefa a další lidé, kterým se zrovna chtělo.
Na Benátkách se konalo mnoho akcí, v létě na venkovním podiu třeba dětské diskotéky, nebo nedělní

FO3 – Miroslav Vontor

podvečery pro starší, kde hrávala skupina FO3. Velkou popularitu tam měl u starší generace Zdenek Krásný a zpěvačka Renata. Slavnou éru tam zažilo Praskání Rosti Petříka a Filipa Čeporana, stejně jako Pumpování Gonzi a Hanyse. Mnoho tanečních párty. Na počátku nového tisíciletí oslavil Kony na Benátkách svoji padesátku, říkám Konymu, že Benátky budou v roce 2003 slavit 10 výročí, že by se patřilo udělat nějakou větší akci, on že jo. To ale netušil, že v době výročí už nebude ve funkci šéfa. Problémy mu tam dělala hlavně OSA, tak uvažoval, že by areál přenechal někomu jinému, i když jsem kolikrát od něho slyšel, že Benátky jsou jeho chaloupka o kterou se rád stará. Do hry vstoupil opět všudybyl Bundes se svým tehdejším společníkem. Podle jeho verze byla dohoda už skoro jistá se starostou Nové Vsi. Do té doby než do toho vešel Luděk Flašar, známá osoba mezi organizátory kulturních akcí. Luděk jim zajišťuje servis, podia, ploty, stany. Luděk se stává novým šéfem Benátek. Kony mu tam chvíli dělá provozního, ale dva kohouti na jednom hnoji se nesnesou, tak Kony opouští scénu Benátek. Za Konyho se to jmenovalo Lesopark Benátky. Luděk dal tomu nový název Areál Benátky. Odešel i hlídač Franta, přes den měl zakázáno vycházet ze svého příbytku, aby neodpuzoval lidi. V noci po akci Kony zahlásil VYPUSŤTE KRAKENA. Franta se přesunul s vlčákem do srubu a hlídal do rána. Luděk areál celkově zkulturnil, nechal vyvést několik Tatrovek bordelu. Ve srubu postavil nové podium, zrušil starou Konyho kancelář, do které jsem tak rád chodil, nejenom proto, že tam Kony nalíval hostům svoje tajtrlíky. Luděk má kancelář novou, chatku venku a gořalku mi tam nalil taky. Na nových Benátkách akci moc není, bývalo více za dramaturga Matěje. Luděk říká, že aspoň tolik neprodělá, areál používá i jako sklad. Poslední zpráva o stavu Benátek je taková, že v březnu 2008 jsem potkal Konyho, a tem mi řekl, že slyšel od starostky Nové Vsi, že se mají Benátky bourat. Luděk mi tuto zprávu v telefonickém hovoru nepotvrdil. Nechme se překvapit jak to dopadne, každopádně Benátky v menu těchto stránek mají své místo v rubrice Kde se hraje, jak nastane změna, tak se přesunou do Kde se hrálo a na konec napíši the end, v naději, že se začnou stavět nové Benátky.

Některé akce na Benátkách

4.6.1993 Rock n Roll Band Marcela Woodmana, Yaba, V.K.P.K, Buřinky II jako host.

Poznámka: První akci na Benátkách v režií Bundese navštívilo asi 150 lidi, vstupné stálo 40 Kč.
Tuto akci poctila svoji návštěvou i sama starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková. Bundes ji nechtěl pustit bez placení, tak si musela zaplatit. Paní starostce nešlo určitě o muziku, ale o samotné Benátky, o které se vedl dlouholetý spor, komu vlastně patří, buď Nové Vsi, nebo Mariánským Horám a Hulvákům, jak by si přála starostka. Zůstalo při starém, tedy Nové Vsi. Kony uspořádal před Novou Radnici demonstraci na podporu Benátek v Nové Vsi. Přijel před radnici koňským povozem, přečetl projev a zahrála country kapela. Na plakátě na otvírací akci bylo napsáno, že se bude hrát do páté ráno, což se taky dodrželo. Ten plakát byla moje první akce kterou jsem lepil, poslal mě Bundes a můj osud byl zpečetěn. Zbytky toho mého prvního plakátu, co jsem vylepil ještě na tom místě jsou, a to bude už patnáct let. Tento článek jsem psal v únoru 2008, nechci prozradit kde to je, chci at to tam vydrží co nejdéle. Bude to jednou poutní místo, myšleno samozřejmě s nadsázkou. Stejně jako když mi řekl jeden městský policista, že budu mít ve městě pamětní desku. Kdo mě zná tak bude vědět o čem je řeč.
Pojďme ještě k otvíračce na Benátkách, hrála tam Yaba, kde hrál na basu Tomáš Hrčka a zpíval charismatický Michal Kubesa. Radovan Hrdý, zpěvák Wattu o něm prohlásil, že Mišíkové a Prokopové tady pořád nebudou, že tudy vede cesta, tohoto zpěváka můžeme občas slyšet s kapelou Červeným Vrchem. Rock n Roll Woodmana hrál k ránu, jak se už rozednívalo, v menší sestavě fláky od Katapultu a dalších. Svůj slib splnil že bude hrát až do svítání, ale honoráře se dodnes od Bundese nedočkal, protože mu už nezbylo, jak zaplatil Konymu a zvukaři. Později Bundes prohlásil, že to je srovnané ,protože se měl pokoušet dohodit kapele kšeft s Chuckem Berrym, což nevyšlo, protože mistr si vybral k doprovodu jinou kapelu. Nakonec se Band Woodmana v roce 2005 dočkal toho, že v pražské Lucerně mohl hrát před Litte Richardem. Pro zajímavost dodám, že v roce 1993 dělal honorář Woodmanovců 3000 Kč. Dnes to je padesát litrů i víc.

5.6.1993 Nepříjemní Lidé

Poznámka: I tato kapela utřela hubu, protože na ně už nezbylo. To si přesně pamatuji, jak přišel zástupce kapely za Bundesem, že se chce vyrovnat, ten mu jenom řekl bohužel nezbylo. První víkend se hrálo na nezastřešeném podiu a zvučil to Franta Bača. Podle některých svědků zvuk byl slyšet až na osmém Porubském obvodě. Po prvním víkendu jsou Benátky zavřené, dávají se do provozu staronové záchodky.

26.6.1993 Rocková zábava

Poznámka: První rockotéka v produkci Dušana Dostala.

5.7.1993 Gama

9.7.1993 Nepříjemní Lidé

14.7.1993 The Same, Ivans Land

Poznámka: Pro tuto akci Belgických kapel se vrátil na Benátky Bundes, jako pořadatel tohoto koncertu, jenže prsty v tom měl i Jan Horák alias Rockový Jeník člen kapely Děsně Fajn. Tak se dohadují, co a za kolik. Belgičané hraji skoro zadarmo, tak problém není, po koncertě je ubytují na Deltě, kde to je gratis. Za zmínku stojí ještě Bundesovy plakáty, které si vyrobil na tento koncert, fixem nečitelná čmáranice kopírovaná na A3.

16.7.1993 Gama

17.7.1993 Nepříjemní Lidé

23.7.1993 Marxova Tchyně, Hazard

Poznámka: Za nemocného bubeníka Hazardu zaskakuje Radim Klega z Wattu, po koncertě ho napájím vodkou.

31.7.1993 Nepříjemní Lidé

14.8.1993 Isabel

20.8.1993 Bagoy, Maniac

26.9.1993 Rockotéka

Poznámka: Poslední Rockotéka Dušana Dostála na Benátkách.

21.5.1994 Bastard

4.6.1994 Bastard

22.7.1994 Guma

27.8.1994 Kaněc kanikul:Buřinky II, Marxova Tchyně, Rekreátor, Nepříjemní Lidé.

Poznámka: Akci pořádají Nepříjemní Lidé, kterou navštěvuje asi 600 lidí, to je do té doby rekord Benátek. Video, které se tam natočilo, koluje dodnes mezi lidmi. Ten den se ženil Víťa Hrčka, zpěvák Katky a jejích pistolníků. Večer se celá enkláva muzikantů přesunula na Benátky. Jako hosté si s Buřinkami zazpívají Víťa i jeho bratr Tomáš Hrčka.

16.12.1994 Disfigured Corpse, Testimony, Decomposed, Temple Of Doros

Poznámka: Koncert pořádal Pancho, hrálo se už ve srubu.

11.12.1995 Dead Infection-PL, Disfigured Corpse a další.

Poznámka: Na tento koncert si vzpomněl v roce 2007 zpěvák z Dead Infection při návštěvě Underground Arény v Porubě během turné této kapely.

27.9.1997 Erebus, Black Rose, Milion 7, Robson

Poznámka:Erebus křtí své CD.

30.4.1998 Praskání

22.5.1998 Praskání

7.5.1999 Elvis Band

1.7.1999 Juise-USA, Fast, Nute Deafness

Poznámka: Koncert v produkci Dalibora Klapucha, kde dává možnost zahrát si kapele ze svoji stáje Fast.

2.7.1999 Revival Fest:Judas Priest, Metallica, Iron Maiden, Salamandra

Poznámka: Koncert pořádal Řepa, zvučil Milan Mališ, který v té době měl na Benátkách svůj aparát.

8.10.1999 Denet+Rockování

Poznámka: Po letech se dává Denet dohromady k tomuto jedinému koncertu.

18.11.1999 Úspěch

10.12.1999 Iron Maiden Revival

22.12.1999 Úspěch

15.11.2001 Ostravská rocková liga: Emesis, Dudes Bals

Poznámka: Přehlídka mladých kapel, kterou zaštitoval Rosťa Petřík. Rosťa si na jednom koncertě dělal poznámky o kapele, kde byla prostorově výraznější zpěvačka, tak mu říkám napiš si tam, že to je Jarmila Šuláková za mlada, s chutí se tomu zasmál.

22.11.2001 Ostravská rocková liga: Bubliny.

29.3.2002 Úspěch

31.8.2002 Jiří Schelinger revival z Valašska

Poznámka: Akci na venkovním podiu navštívilo přes 200 lidí, s Konym jsem uzavřel sázku, že nepřijde 200 lidi, tak jsem prohrál flašku, to mi ale vůbec nevadilo. Měl jsem stejnou radost jako on, že se akce podařila. V hudebním guláši pouštěl CD Medvěd a Sádlo.

12.9.2002 Krabator, Pandemia

Poznámka:Pandemií dobré muziky, tu bych bral. Doufejme že skutečná pandemie, což je větší stupeň epidemie, k nám už nikdy nepřijde. Já jsem pandemií zažil v sedmdesátých letech jako dítě.

7.11.2002 Visací Zámek

Poznámka: Visáči hrají po desáté v Ostravě za svojí dvacetiletou historii. Kapele věnuji CD z jejich prvního koncertu v Ostravě –Žalák 4.12.1988. Hony o tom napsal ve své knížce Hluboká orba, kde o mě na věčno napsal.

21.2.2003 Tabák-Kabát revival, Iron Maiden-revival

28.5.2004 Deep Purple-revival Koberec

Poznámka: věrná kopie originálu.

18.2.2005 Visací Zámek

Poznámka: Visáči opět na Benátkách, už za nového šéfa Luďka. Je to jejich třináctý koncert v Ostravě.

25.3.2005 Ska-Pra-Šupina, Redguy Anothe Zmizixx, Gentlemans Club

14.4.2005 Jan Burian

22.4.2005 Uširvač-Hudba Praha revival Jasná Páka revival

Poznámka: V kapele hraje na bicí Karel Jenčík, ex Arakain a hlavně ex Projektil, co mě zajímalo, protože tam zpíval Milan Schelinger. S Karlem jsem si napsal pár mailů, chtěl jsem po něm nějaké Milanovy nahrávky, ale ničeho jsem se nedopátral.

27.10 2005 Záviš

16.11.2005 Psí Vojáci

24.11.2005 Jiří Schelinger revival z Valašska.

1.12.2005 Duo Juyos Complet

7.12.2005 Už jsme doma

14.12.2005 Znouzecnost

12.5.2006 Čoník Bapi, Burani z New Jersey

Poznámka: Premiéra Baníkovské kapely Čoník Bapi. Koncert navštívilo asi 250 diváků. Kolem Benátek jsou policejní manévry, obava našich ochránců je zbytečná, jako i obstrukce před koncertem.

27.5.2006 Oldřich Veselý ex Synkopy a další.

Poznámka: Příjemný letní festivalek na venkovním podiu pořádá moderátor Jirka Basta.

12.12.2007 Znouzecnost

19.11.2011 Scorpions revival , Trifid, Lada Tomis & Jiří Schelinger revival

Poznámka:Tomáš Řepecký zvaný Řepa se asi po 10 letech vratil na Benátky jako organizator koncertu , společně se zvukařem Milanem Mališem, který kdysi měl svůj aparát na Benatkach a hraje v uvedených kapelach.Akce skončila fiaskem – asi 10 platicích diváků.Naštěstí Řepa měl připravenou vatu a zaplatil to.

11.5.2012 Znouzecnost

25.5.2012 Benefice pro lidi bez domova Charity Ostrava

Behind Our Walls (rock-crossover, Ostrava)
Sunnyflower (alternativa, Ostrava)
Adobre (rock, Ostrava)
Garlands (postpunk, Frýdlant)
Noizztoy (rock-power, Ostrava)
Benefice pro lidi bez domova

 AKTUALIZACE 30.8.2012

Konec „BENÁTEK“ v Ostravě Nové Vsi.

Při vzniku těchto stránek v roce 2008 mi první provozovatel Benátek Jan Konečný oznámil, že dostal zprávu od starostky Nové Vsi, že se Benátky budou bourat. Po dlouhých čtyřech letech došlo na jeho slova. Já jsem se to dozvěděl počátkem srpna 2012 od dlouholetého pracovníka z Benátek „Kalimera“. Zprávu jsem si telefonicky ověřil i u starostky Nové Vsi, která mi to potvrdila. Řekla, že ten srub a další dřevěné stavby tam byly postaveny na černo. Na dotaz jestli se tam bude něco stavět, odpověděla, že to je ve vodárenském pásmu – tak tedy nic. Jenže to jsem ještě ten den nečetl Moravskoslezský Deník. V něm byla zpráva z tiskové konference, kterou svolala zřejmě Liana Janáčková – starostka Mariánských Hor. Starostka Nové Vsi o této konferenci musela aspoň něco tušit, protože sotva jsem se v telefonu představil a řekl co chci, začala tím – „a to byla nějaká tisková konference ? A to paní Janáčková?“ V té chvílí jsem o té tiskové konferenci nic netušil.

 

V Deníku 28. 8. 2012 mimo jiné bylo napsáno: Na místě bývalého koupaliště na Hulváckém kopci chce obvod postavit termopark a centrum pro volno časové aktivity. Vytvořit tam sportovní ,rekreační a oddechový komplex ,s tím že město by rádo spojilo areál bývalého koupaliště s areálem Benátky. Součástí areálu by byla i víceúčelová hřiště a hlavní budova s tělocvičnou.

 

Starostka Janáčková měla o pozemek Benátek zájem už v roce 1993 při otevírání areálu. Vypadá to, že svoje plány se bude snažit realizovat. Bylo by to jenom dobře,ale zůstává otázka jestli v centru pro volnočasové aktivity by byl prostor pro Muziku takovou jakou si my představujeme.

 

Z této situace nebyl nadšen provozovatel Benátek Luděk Flašar. Musel vyklidit a zbourat dřevěné budy a do 30. 8. 2012 opustit a předat prostor. Poděkujme mu za jeho činnost a za to, co pro nás v kultuře udělal a popřejme mu mnoho úspěchů v další činnosti.

 

Tím skončila další etapa tohoto prostoru, kde v pradávnu bývala Jarkova výletní restaurace a v letech 1993 – 2012 Benátky.

Chico

THE END