Buřinky II Rocková Dolní Lhota 22.6.1991 Smejči,Čilka,Rosta,Šip

Na své domovské scéně v Garage oslavily Buřinky III 25+1 výročí.Byl to v celku pro mě moc příjemný večer v zaplněném klubu.Kapela zahrála průřez své tvorby,zazpívat přišel i Rosťa Petřík .Z bývalých členů jsem tam zahlédl Trapa a „prezidenta“ Tondu Novotného.  Co popřát Buřinkám do dalších let ? Hlavně ať už dotáhnou do vítězného konce svoje první CD které je už dávno nahrané.   

Buřinky II měly premiéru 11.12.1988 v Rockovém klubu Žalák.Jako pamětník toho koncertu Vám musím připomenout ,že cely první koncert Buřinek si můžete poslechnout zde na stránkách v PRYnCYPall Playeru

Na přání jednoho fajnšmekra zazněl i  speciální valčíček od Buřinek s původním textem. Mi udělal největší radost song NHKG který hrají Buřiny jako cover verzi.Proto dovolte abych Vám blíže představil historií tohoto songu.

Když se zeptáte někoho mladšího v Ostravě co to je HNKG neboli takzvané „enhačko“ ,většinou nebude vědět.NHKG byla Nova huť Klementa Gottwalda,dnes to je především Mittal .

Počátkem 80. let, o tomto hutnickém gigantu hrála parta synků z Karvinska song na kytary.Jenom tak v lidovém podání,kde se zpívá o tom že: z NHKG 5 do Havířova 6 jede  jede autobus,veze dělníky, domu z fabriky …Song slyšel i Tomáš Hrčka který ho zařadil do repertoáru skupiny VABANK .Já jsem poprvé slyšel tento song na Rockové Ostravě 1985 v Amfiteátru na Černé Louce,kde právě největší šok způsobil VABANK svou punkovou image a hláškou,raději nůžky do oka než být Vladimírem OK.Což byla narážka na Vladimíra Kočandrleho,pozdějšího šéfa vydavatelství Monitor. O tomto songu jsem se v minulosti několikrát bavil se Smejčim,zakladatelem Buřinek.On mi hlásil „víš pičo to NHKG je punk jak cyp“. Smejči v době pradávné i zkoušel s VABANKEM v Třebovicích U Pavlíka – dnes to je Labyrint.Tak ten song už zpíval ale jenom na zkoušce.Ani ve snu by mě nenapadlo že NHKG někdy vytáhne do repertoáru Buřinek. Tomáš Hrčka z VABANKU mi taky řekl že nahrávka NHKG zřejmě neexistuje.V duchu jsem si říkal že už to nikdy neuslyším.Buřinky III to hrály už v době kdy tam hrál bubeník Marcel Lesník.Příští koncert to NHKG  budu muset  nahrát na Video ať si to můžete poslechnout.       

Zcela bezvýznamný pisálek : Chico 

Na fotce Buřinky II Rocková Dolní Lhota 22.6.1991z leva  Smejči,Čilka,Rosta,Šip

 

UPŘESNĚNÍ NÁM POSLAL ANDREI TOADER ZA KTERÉ DĚKUJEM

Tak abychom si to upřesnili. NHKG hrála jako první kapela Roleta, ve které zpíval Vláďa Klega a na bicí hrál Víťa Kučaj a na basu Tomáš Foniok. Na koncert s Vabankem v 85 na Černé louce jsme ji přitáhli my s Vladimírem, z repertoáru Rolety tam zazněly ještě pecky Toulavý pes a Muchomůrka zelaná. Mimochodem, fotky z toho koncertu (asi jediné) mám. Až nebudu líný, naskenuju a vrhnu je sem. Bylo to pěkné vystoupení, první v této sestavě a ihned následoval zákaz činnosti:-). Jo, a Roleta rozhodně nebyli kluci z Karviné:-