ABSOLUT DEAFERS – Zrození

CD 2013 / BAYGER PRODUCTION

Ostravskou metal / hard rockovou úderku ABSOLUT DEAFERS registruju někdy od roku 2012, kdy kapela jela česko- moravské turné v roli hosta pražského zasloužilého souboru ARAKAIN. ABSOLUT DEAFERS se tak dostalo šance zapsat se do podvědomí fanoušků v celé naší republice. ABSOLUT DEAFERS se chytli šance jako rozzuřený pitbul cizího lýtka a výsledkem je nejen časté hraní na českých a moravských metalových festivalech, ale i tohle povedené cd. ABSOLUT DEAFERS nemají hudebně daleko právě k ARAKAINU, nejtvrdším songům karvinské DOGY či ostřejším věcem od ŠKWOR. Tyhle kapely mě napadly díky česky zpívaným věcem.

Na albu se však nachází i kousky v jazyce anglickém a tam se AD dotýkají už jiné ligy, nebál bych se tvrdit, že evropské melodické metalové špičky. Důkazem je pátá, asi nejsilnější, věc na albu „ Silence“. Takovou pecku by možná ve svém playlistu přivítali i hoši z Arakainu :-D . cd-absolut defers

Tak jako má album silné pasáže, najdeme na něm bohužel i slabá místa. Zrovna následující šestá balada „ Poslední“ sráží výkon kapely do takřka zábavových vod. Což docela narušuje výsledný dojem.

Taky některé textové obraty nejsou právě nejšťastnější, což v anglických věcech ještě nevadí, ale u česky zpívaných kousků to zamrzí o to více. Příkladem za všechny osmá „ Fuck off“.

Po hudební stránce není co vytknout, kapela je sehraná a daný styl ji sedí. Zpěvák Jan Jašek má v hrdle zlato, a pokud by časem přidal i krapet toho dynamitu, bude mít Honza Toužimský velkého konkurenta na scéně. Skvělým nápadem se ukázalo střízlivé, za to však velice účelné, zapojení kláves. Nejsou dominantním prvkem, zbytečně netrylkují, spíše barevně podkreslují a oživují už tak nápaditě napsané songy.

Suma sumárum ABSOLUT DEAFERS si jdou jasně a profesionálně za svým cílem. Za rok či dva už ABSOLUT DEAFERS určitě nebudou ti, kteří pojedou česko-moravské turné v roli předkapely. Leaderem už by logicky měli být oni. Na to si vsadím.

Johny from Troppau 4 / 5